Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Wybrali Polske

programy 2006

Wybrali Polskę

Bohaterami reportażu byli mieszkający, przede wszystkim w Warszawie, polscy Kenijczycy. Od kilkudziesięciu lat Kenijczycy przyjeżdżają do Polski studiować na naszych uczelniach. Ponad 400-tu ukończyło studia, większość powróciła do Kenii ale wielu około 80-ciu zostało w Polsce by związać swą przyszłość z nową, drugą ojczyzną.
Ricky Aboo, Loice Matoke, Sławek Muturi, James Ofwona, Martin Okoth, Paul Vundi to zaprezentowani w reportażu przedstawiciele tej różnorodnej, świetnie wykształconej społeczności, zorganizowanej w Forum Kenijsko-Polskim. Poznamy ich rodziny i polskich przyjaciół. Dowiedzieliśmy się jak i dlaczego trafili do Polski, dlaczego tu studiowali, dlaczego zostali w Polsce, czym ona dla nich jest i czego życzą jej na przyszłość?

Felieton
Wikary z Niedzicy przygotował Krzysztof Krzyżanowski z TVP 3 Kraków. Księdza Józefa Bednarczyka, Słowaka, poznaliśmy 15 lat temu podczas realizacji reportażu w Nowej Białej, spiskiej wsi zamieszkałej przez Polaków i Słowaków. We wsi trwał właśnie ostry spór narodowościowy - czy obrazy zdobiące ściany parafialnego kościoła mają mieć napisy słowackie czy polskie. Nikt nie chciał ustąpić. Po latach znów odwiedziliśmy księdza, tym razem w Niedzicy, również na Spiszu, gdzie pracuje jako wikary w parafii kościoła św. Bartłomieja.

Emisja: 9 kwietnia godzina 10.45,
Powtórka: 23 kwietnia godz.10.45
Powrót do treści | Wróć do menu głównego