Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Warszawscy wietnamczycy

programy 2006

Warszawscy Wietnamczycy

W Polsce przebywa kilkanaście tysięcy Wietnamczyków.
Większość z nich ma kłopoty z usankcjonowaniem swego pobytu w naszym kraju. Wynika to jak sądzimy z braku jasnej polityki państwa polskiego w stosunku do imigrantów oraz niesprzyjającego im prawa.
Czy taki jest interes państwa polskiego i czy tak powinno się realizować prawa człowieka w odniesieniu do imigrantów, w kraju, którego obywatele jeszcze niedawno korzystali, a i w inny sposób i dziś i korzystają z życzliwości innych państw i ich obywateli?
O efektach polskiej polityki imigracyjnej rozmawialiśmy z mieszkającymi w Warszawie Wietnamczykami. Chcemy wiedzieć dlaczego i jak trafili do Polski? Jakie były i są ich relacje z polskimi władzami a jakie z Polakami? Czy Polska jest krajem, w którym chcą żyć czy też z zarobionymi pieniędzmi wrócić do Wietnamu czy też wyjechać na zachód? Jak i dlaczego są traktowani w Polsce wietnamscy dysydenci, działacze demokratyczni?
Przewodnikiem Briana jest studentka socjologii Ton Van Anh, która pokazuje mu wietnamską Warszawę, stadion i miejsca spotkań. Bohaterami reportażu są rodzina Thuan, Tran Ngoc Thanh, Ngo Van Tuonga, Le Dien Duc - wszyscy trzej twórcy pisma DAN CHIM VIET, Nguyen Van Thuan, Ngo Van Tuong, ks. Edward Osiecki, adwokat Barbara Leszczak , Robert Krzysztoń z Instytutu Paderewskiego.

Felieton
Sejny - nowa szkoła litewska przygotował Józef Wierzba z TVP 3 Białystok. Wystąpili: Danuta Pyszkiewicz, Irena Bałulis, Anastazja Sidor, Aldona Wojciechowska - nauczycielki, Olgierd Wojciechowski - dyrektor szkoły

Emisja: niedziela, 26 lutego, godz. 10.45
powtórka : niedziela, 2 kwietnia, godz. 10.45
Powrót do treści | Wróć do menu głównego