Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Ukrainska szkola

programy 2007

Ukraińska szkoła

We wrześniu 2007 roku IV Liceum Ogólnokształcące z ukraińskim językiem nauczania w Legnicy rozpoczęło jubileuszowy – 50 rok istnienia. 1 XI 1957 roku dwudziestu dwu uczniów rozpoczęło naukę w Złotoryi, gdyż w Legnicy brak było pomieszczeń, w których można było otworzyć szkołę. Status odrębnej jednostki administracyjnej szkoła uzyskała 1 września 1962r., stając się IV Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy z ukraińskim językiem nauczania. Dyrektorem placówki została mgr Irena Snihur, Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, która jako nauczyciel matematyki pracowała w tutejszej szkole od 1 września 1960 roku. W ciągu tych 50 lat szkołę opuściło kilkuset uczniów, zmieniali się nauczyciele i kolejni dyrektorzy.
Zrealizowaliśmy reportaż o tym czym jest ta ukraińska szkoła, w jakim stopniu jest to ukraińska szkoła? Czym jest edukacja młodzieży w ukraińskiej szkole, dla społeczności ukraińskiej w Polsce a czym dla Polski?
Czy szkolnictwo w językach mniejszości się obroniło, jest potrzebne?
Czy szkoła ta kształci świadomych Ukraińców, dobrych obywateli Polski? Kogo bardziej? Czy tożsamość ukraińską dałoby się zachować w Polsce gdyby nie było ukraińskich szkół?
Naszymi rozmówcami byli nauczyciele: Anna Hawrylczak – Malańczak – aktualna dyrektor IV ZSO, Adam Wiewiórka - nauczyciel. Absolwenci: ks. Włodzimierz R. Juszczak biskup Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, Jerzy Starzyński, kierownik Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca KYCZERA, dr Jarosław Syrnyk – historyk, Maria Tucka, dyrektor szkoły z ukraińskim językiem nauczania w Przemyślu, Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce, dr Roman Drozd, profesor historii na Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Wystąpiły zespoły: KYCZERA - Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca z Legnicy oraz uczniowie i absolwenci IV ZSO.

Emisja: 13 października 2007, godz. 13.00
Powrót do treści | Wróć do menu głównego