Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Ukraincy na kaszubach

programy 2005

Ukraińcy na Kaszubach

W reportażu pokazujemy, przy niecodziennej, świątecznej okazji, środowisko Ukraińców mieszkających w Okolicach Bytowa na Kaszubach. Przy okazji XV Bytowskiej Watry, która odbyła się od 15 do 17 lipca w Udorpiu koło Bytowa, zastanawiamy się nad warunkami do zachowania tożsamości narodowej potomków Ukraińców wywiezionych tam w ramach Akcji Wisła. Czy otwartość czy getto narodowe zapewni przetrwanie?
W reportażu wystąpili: Piotr Dziekanowski - Kurier Bytowski,
Grzegorz Wilczyski i Borys Szafran z zespołu SERB
Halina i Mirosław Harasymowie - organizatorzy XV Bytowskiej Watry
Olga - scenografka, Fenna Makarczuk, Anna i Michał Kapeluchowie ze wsi Udorpie.
Wystąpiły zespoły: BARWINOK - dziecięcy Zespół z Bytowa, BERKUT - Olsztyn, MRIJA - ludowy zespół tańca z Lwowa i SERB z Białego Boru.
Śpiewały: Fenna Fenkanin, Fenna Makarczuk, Anna Styfura i Anna Zariczniak.

W felietonie
Fotografia z Mieleszek - Jerzego Kaliny z Białegostoku o tym że, mieszkańcy białoruskiej wsi Mieleszki w województwie podlaskim mają swoją galerię. Na płocie każdego gospodarstwa wisi portret wszystkich domowników. Fotografie zrobił pochodzący z Mieleszek Pawła Grześ, który w ten sposób dokumentuje dzieje Mieleszek myśląc o zachowaniu obrazu ludzi i tego miejsca dla następnych pokoleń.
A w felietonie
Pierekaczewnik - Józefa Wierzby z Białegostoku o tajemnicach kuchni tatarskiej i pewnym smakołyku z Podlasia, a dokładniej z Kruszynian. Ciasto podobne jak na makaron, nazwa białoruska, tradycja tatarska, ale produkt regionu podlaskiego. To pierekaczewnik, czyli tatarski pieróg, świąteczna potrawa polskich Tatarów, wyznawców islamu.

Właśnie pierekaczewnik, jako pierwszy w Polsce, został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i marszałka województwa podlaskiego. Przepis na ten smakołyk w wielu rodzinach tatarskich przekazuje się z pokolenia na pokolenie. W rodzinie Dżennety Bogdanowicz od osiemnastego wieku.

Emisja: niedziela 11 września 2005
Powrót do treści | Wróć do menu głównego