Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Trudna pamiec

programy 2005

Trudna pamięć

W reportażu Trudna pamięć pokazujemy pamięć gdańskich Niemców poprzez przedstawicieli trzech pokoleń. Najstarsze urodzone przed wojną reprezentuje pani Regina Chwirot i jej koleżanki, średnie - Gerhard Olter, wiceprzewodniczący Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, a najmłodsze Roland Hau, trzydziestolatek prowadzący w Gdańsku własną firmę. Zastanawiamy się czy Niemcy jako społeczność kulturowa przetrwają, czy też ze śmiercią starych skończy się niemieckie życie w Gdańsku - pozostanie tylko pamięć.
Pokażemy jakie są elementy tej pamięci - co pamiętają starsi, a co młodzi?
Jak wszyscy sobie radzą z pamięcią nazizmu, pamięcią wypędzeń 1945 roku i pamięcią masowych wyjazdów do Niemiec?
Odwiedziliśmy Gdańsk, między innymi, w niemieckim Dniu Żałoby Narodowej 13 listopada 2005 roku. W reportażu wzięli także udział: Paweł Sabiniarz - przewodniczącego Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, Elizabet Hope, Waltor Kłusin, Dorota Stańczyk, Helga Joachimiak i Eleonora Grzeszczak.

W drugim reportażu
Imość i Jegomość zrealizowanym przez Krzysztofa Krzyżanowskiego z TVP 3 Kraków opowieść o młodym małżeństwie - Marii i Andrzeju Gryczach. Oboje pochodzą z rodzin łemkowskich przesiedlonych po wojnie na ziemie zachodnie. Tam studiowali, tam się też poznali. Maria ukończyła zarządzanie i informatykę. Andrzej seminarium duchowne. W lipcu 2005 r. postanowili wrócić na Łemkowszczyznę

Emisja: 11 grudnia 2005 roku, godzina 10.45
Powtórka: 29 stycznia 2006 roku, godzina 10.45
Powrót do treści | Wróć do menu głównego