Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Swieta - ryt zachodni

programy 2003

Święta - ryt zachodni

Przed osiemnastu laty kiedy Brian Scott z Gujany Brytyjskiej przyjechał do Polski na studia, wydawała mu się ona bardzo jednorodnym krajem. Od Bałtyku po Tatry zamieszkałym przez ludzi jednego język, narodowości i wyznania. I trzeba było wielu lat by podróżując, prezentując Etniczne Klimaty przekonał się w jak różnorodnym kraju żyjemy.
Szczególnie pięknie jest to widoczne podczas świąt Bożego Narodzenia. Zawsze podczas Świąt chcemy być z przyjaciółmi i znajomymi. Postanowiliśmy więc ich odwiedzić tuż przed Świętami, żeby pokazać jacy jesteśmy różni. Spotkaliśmy się z tymi, którzy obchodzą święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim: Kaszubami, Litwinami, Mazurami, Romami i Słowakami. . Jakże różne są nasze kolędy i pastorałki a przecież wszystkie śpiewane u nas w Polsce. Jakże różne i piękne są krajobrazy pośród których żyjemy.
Odwiedziliśmy między innymi rodzinę Szroederów, Erwina Kruka, prof. Andrzeja Strumiłłę i ks. Józefa Bednarczyka.

W reportażu wystąpili:
ZIELONY JAWOR - Krempachy, Spisz, Orkiestra Dęta OSP Krempachy, KAŁE JAKHA - Kraków, Nowa Huta, Zespół GIMTINE z Puńska, Tomasz Fopke i Agnieszka Bradtke z Gdańska oraz ODPUST ZUPEŁNY z Lublina.

Emisja: 27 grudnia 2003 roku,
powtórzenie 30.12
Powrót do treści | Wróć do menu głównego