Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Swiatecznie

programy 2007

Świąteczne Etniczne Klimaty

Każdy z chrześcijan ma swoje Betlejem, miejsce gdzie najradośniej oczekiwał narodzin Jezusa. Najczęściej jest to rodzinny dom, pamiętany z dzieciństwa.
Młodym Łemkom urodzonym na zachodzie i północy Polski dziadowie przekazali nie tylko język i tradycje łemkowskie, ale też wspomnienia świąt z rodzinnych stron, gdzieś tam między Gorlicami a Krynicą.
Trójkę z nich udało się nam namówić aby odwiedzili z nami, w towarzystwie księdza Artura Grabana, miejscowości z których pochodzą ich rodziny. Niektórzy byli tam z nami po raz pierwszy.
Mimo pięknych wspomnień trudno było wrócić Łemkom na zrujnowaną ojcowiznę. Ale nielicznym to się udało. Dla ich dzieci i wnuków, tych z pod Gorlic, Łemkowszczyzna nie jest już mitem, marzeniem ale codziennością, są tam u siebie.

W reportażu udział wzięli: Szymon Tutko - Strzelce Krajeńskie, woj. lubuskie, Miron Gaborek - Gorzów Wielkopolski, woj. lubuskie, Maksym Młynaryk - Drezdenko, woj. lubuskie, Maria Młynaryk - Drezdenko, woj. lubuskie, ks. Artur Graban - parafie prawosławne w Brzozie i Ługach, woj. lubuskie, Olga Gyba, Justyna Rodko, Justyna Necio, Mirosław Bogoń - kier. muzyczny zespołów Serencza i Ruczaj, Chór Dziecięcy Ruczaj, gmina Sękowa, woj. małopolskie, Serencza- Gorlice, zespół LEMKO TOWER - Strzelece Krajeńskie, woj. lubuskie.

Emisja: niedziela, 6 stycznie, godz 7.00
Powrót do treści | Wróć do menu głównego