Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Swiateczne EK

programy 2006

Świąteczne Etniczne klimaty

Od lat nie ustajemy w zachwycie nad różnorodnością naszego kraju. Szczególnie pięknie jest to widoczne podczas świąt Bożego Narodzenia. Zawsze wtedy chcemy być z przyjaciółmi i znajomymi. Postanowiliśmy więc ich odwiedzić przed Świętami, żeby pokazać jacy jesteśmy różni. Tym razem wybraliśmy się w podróż po południowej i wschodniej Polsce. Od Krynicy przez Sanok do Przemyśla i dalej przez Lublin po Bielsk Podlaski i Gródek. Złożyliśmy wizytę tym naszym znajomym, którzy obchodzą Boże Narodzenie według tradycji wschodniej, zgodnie z kalendarzem juliańskim.
Spotykaliśmy się z Białorusinami, Ukraińcami i Łemkami oraz tymi Polakami, którym kultura i chrześcijaństwo wschodnie są szczególnie bliskie. Podczas przedświątecznych prób podglądaliśmy niecodzienną codzienność muzyków młodych i starszych. Tych z katedralnego chóru cerkiewnego i tych zespołów rockowych czy folkowych, w tym także tych grających wspólnie z dziecięcymi i folklorystycznymi chórami.


Wystąpili : Chór Dziecięcy RUCZAJ gmina Sękowa, woj. małopolskie,
Serencza - Gorlice , Stokrotka – Przemyśl, IRMOS - Chór Prawosławnej Diecezji
Przemysko-Nowosądeckiej, Sanok , Władysław Graban - poeta
Krynica, Drewutnia – Lublin, Orkiestra Świętego Mikołaja - Lublin
Huculska Kapela - Czeremosz, RIMA - Gródek , woj. Podlaskie
Białoruski Zespół Pieśni Ludowej - Rozśpiewany Gródek - Gródek ,
woj. Podlaskie, Zespół Białoruskiej Pieśni - Małanka, Bielsk Podlaski.
Mówili: Mirosław Bogoń, Roman Korbicz, Ihor Sydor, Ulana Tucka, Susanna Jara, Paweł Malecki, Anna Różycka, Roman Kumłyk, Bogdan Bracha – Lublin,
Andrzej Grześ, Andrzej Popławski, Nina Cywoniuk - Gródek, woj. podlaskie.


Pokazlismy także reportaż Krzysztofa Krzyżanowskiego o Święcie Jordanu na Huculszczyźnie na Ukrainie i huculskich kolędnikach. Udamy się tropem dźwięku huculskiej trąbity i słów popularnej pieśni „gdzie szum Prutu, Czeremoszu, Hucułom przygrywa". To właśnie u źródeł tych dwóch rzek wznosi się masyw karpackiej Czarnohory. Mieszkający we wsiach Żabie i Krzyworównia Huculi do dziś zachowali swoje pradawne tradycje i zwyczaje. Jednym z ciekawszych i niezmiennych od dawna jest obrzęd święta Jordanu.

Emisja: 8 stycznia, godzina 10.45
Powtórka; 15 stycznia, godzina 10.45
Powrót do treści | Wróć do menu głównego