Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Romowie w Andrychowie

programy 2005

Romowie w Andrychowie

Mieszkańcom Andrychowa Cyganie kojarzą się z taborami, wróżbą, kradzieżami i praktycznymi patelniami.
Stereotypy ukształtowane przez pokolenia pokutują do dziś. Zmiany jakie zaszły spoowodowały, że Romowie na stałe wpisani są w pejzaż Andrychowa. W nietypowy dla nich sposób prezentuje się zespól Magic Steps grupa uprawiająca break dance. W listopadzie 2003r odbyła się I Gala Zawodowego Kick Boxingu, ten sport za sprawą Roma Gerarda Lindera, Międzynarodowego Mistrza Polski zyskał dużą popularność. Ponadto Gerard podjął się trudnej roli asystenta edukacji romskiej w Gminie Andrychów. Jest nadzieja, iż autorytet młodego sportowca pomoże mu w promocji edukacji wśród dzieci romskich i całej społeczności. Z tą grupą etniczną wiąże się szereg problemów społecznych (ubóstwo, przestępczość i inne patologie, bezrobocie, niski poziom wykształcenia). Efektem rozpoczętego w roku 2004 procesu rozwiązania sytuacji mieszkaniowej społeczności romskiej będzie zmiana miejsca zamieszkania przez jedną lub dwie rodziny romskie, a tym samym poprawa ich warunków bytowych.
Strategia Gminy zakłada, iż nowe mieszkania Romów staną się ich własnością. Zakłada też , iż poprzez ten fakt Romowie będą czuć odpowiedzialność za ich własne mieszkania.

W reportażu poznamy Józefa Orłowskiego – prezesa miejscowego Stowarzyszenia Romów, Gerarda Lindera, jego rodzinę oraz członków zespołu Magic Steps.

W felietonach z Białegostoku o
Tatarach słowiańszczyzną obłaskawionych Józefa Wierzby i o Białorusinach mówiących o ustawie o mniejszościach Jerzego Kaliny.

Emisja: 13 marca
Powrót do treści | Wróć do menu głównego