Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Powroty do siebie

programy 2012

Powroty do siebie

emisja 24 marca 2012 roku, TVP INFO

Pierwszy raz w powiecie Sejneńskim, na północno-wschodnim krańcu Polski, byliśmy, realizując Etniczne Klimaty, 10 lat temu.
Tam mieszka większość z około 10 tysięcy Litwinów żyjących w Polsce. Od zawsze, są tu u siebie. W gminie Puńsk stanowią około 80 procent mieszkańców a w gminie Sejny niespełna 20.
Przyjechaliśmy tu znowu aby zobaczyć co się u nich zmieniło? Czy łatwiej jest im dziś być Litwinami, zachować swoje język i kulturę? Zaczeliśmy od Puńska od Jolanty i Roberta Wiaktorów.
Przed laty poznaliśmy Małgorzatę i Krzysztofa Czyżewskich założycieli ośrodka Pogranicze w Sejnach propagującego sztukę dialogu między ludźmi pochodzącymi
z różnych narodów i kultur a mieszkającymi obok siebie.
Przed ponad pięciu laty zapowiedzieli stworzenie w pobliskiej Krasnogrudzie, w niszczejącym starym dworze, miejsca edukacji dla dialogu.
W czerwcu 2011 w odrestaurowanym dworku w Krasnogrudzie otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu z nietypową ekspozycją poświęconą Czesławowi Miłoszowi i szeroką działalnością służącą zbliżeniu ludzi różnych kultur i narodów.

Udział w reportażu wzięli:
Jolanta Wiaktor - reżyser teatralny w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, Robert Wiaktor - dyrektor Litewskiego Centrum Kultury Ludowej w Puńsku, Małgorzata Sporek-Czyżewska - Ośrodek Pogranicze - sztuk, kultur, narodów w Sejnach
Krzysztof Czyżewski - Ośrodek Pogranicze - sztuk, kultur, narodów w Sejnach, Weronika Czyżewska , Witold Liszkowski - wójt Gminy Puńsk, Irena Marcinkiewicz - dyrektor Liceum Ogólnokształcące z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku, Asta Pieczulis - dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, Olgierd Wojciechowski- dyrektor Szkoły Litewskiej ŽIBURYS w Sejnach przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce
Powrót do treści | Wróć do menu głównego