Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Powroty

programy 2004

Powroty

Reportaż o powrotach Ukraińców na Podkarpacie (w Bieszczady), starych i nowych mieszkańców do opustoszałych wsi, powrotach na chwilę lub na stałe, młodych i starych na ukraińskie imprezy, Ukraińców i Polaków do kultury ukraińskiej poprzez inspiracje w twórczości i w ogóle zainteresowanie. Czy można żyć w dwu kulturach? Czy młodym Ukraińcom w Polsce grozi asymilacja, polonizacja? Czy kultura może stać się pomostem między Polakami i Ukraińcami?
Rozmawialiśmy o tym od 9 do 11 lipca, podczas corocznej imprezy "Nicz Iwana Kupały", która odbywa się w Posadzie Rybotyckiej nad Wiarem już od kilku lat. Organizowana jest przez Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Przemyślu. Prezentujemy tą imprezę, a w niej warsztaty artystyczne - pisanie ikon, malowanie na szkle, gobeliniarstwo, dawną ukraińską kuchnie ludową - pokazy i kursy gotowania. Koncerty kapel Zelena leszczyna z Krosna, Sokoły z Mościsk, Stokrotka z Przemyśla oraz Winoczok ze Lwowa. A przede wszystkim wyplatanie wianków oraz tradycyjny i tajemniczy obrzęd kupalski.
Opowiadamy o miejscowościach, o Posadzie Rybotyckiej a i o nieopodal niej leżących Borysławce, Kopyśnie i gminnych Rybotyczach. To były ważne miejsca ukraińskiego życia religijnego i kulturalnego.
Spotkaliśmy się też z sanockim, bardzo popularnym a grającym między innymi muzykę inspirowaną tutejszym folklorem ukraińskim, zespołem Tołhaje.

W magazynie Etnicznych Klimatów relacje z kaszubskiej pielgrzymki na łodziach oraz z międzynarodowych spotkań folkowych Z wiejskiego podwórza w Czeremsze - wsi tuż przy granicy z Białorusią w wojewdztwie podlaskim, które organizuje tamtejsza grupa folkowa Czeremszyna.
Powrót do treści | Wróć do menu głównego