Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Polscy ormianie

programy 2006

Polscy Ormianie

Bohaterami reportażu są polscy Ormianie. Są to dwie emigracje: stara, której przodkowie osiedlali się od czasów Kazimierza Wielkiego na dawnych Kresach Rzeczypospolitej i nowa - obywatele Armenii, którzy niedawno przybyli do Polski uciekając przed wojną lub za chlebem.
Poznalismy warunki życia nowych Ormian i pytalismy o to kim są i kim się czują? Na jakie napotykają problemy i jaki jest ich status prawny?
Co robią dla młodych Ormian i dla siebie aby podtrzymać język, tradycję, religię - narodową tożsamość.
O Ormian zapytalismy księdza Tadeusza Isakowicza Zaleskiego - duszpasterrza Ormian w Polsce, Adama Terleckiego - przewodniczącego Stowarzyszenia Ormian w Polsce, ale też "nowych Ormian", między innymi: Armena Serobyana, Gohar i Karena Khachatryanów, rapera Yurija Khachatryana oraz nauczycielki i rodziców ze szkółki ormiańskiej w Krakowie.

Felieton
Moje pieśni... przygotował Mikołaj Wawrzeniuk z TVP 3 Białystok. Moje pieśni są od lasu, bagien, rzeki Narwi i rodzinnej wsi Kotłówka, - mówi Hanna Kondratiuk-Świerubska. Znana na Białostocczyźnie dziennikarka białoruskiego tygodnika "Niwa", autorka książki o zapomnianym kompozytorze białoruskim Janie Tarasiewiczu. Wydała album pieśni ludowych "Żuryłasia Kateryna" ("Zasmuciła się Katarzyna"). Hanna śpiewa a'capella. Opowiad skąd czerpie inspirację i moc swego śpiewu.

Powrót do treści | Wróć do menu głównego