Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Polscy Gujanczycy

programy 2005

Polscy Gujańczycy

W reportażu Polscy Gujańczycy, po raz pierwszy szerzej o nowych, nie autochtonicznych, mniejszościach narodowych. Brian Scott przedstawia wam kolegów polskich Gujańczyków, z którymi zaczynał studia przed dwudziestu laty.
Udział w spotkaniu wzięli:
Vincent Pereira z żoną Wiktorią i dziećmi: Amandą, Emilią i Hubertem
Errol Samuels z żoną: Ewą i dziećmi: Dajaną i Danielem
dr Colin Hales z dziećmi: Natalią i Gerardem Earl Graham z żoną: Abeną i dziećmi: Aronem, Nicolą i Alexsanderem
Latchmi Raj Naraine z żoną: Kasią i dziećmi: Jimmim, Adamem i Aleksandrą
oraz Urszula Scott z dziećmi: Marvellem i Michaelem.
Są wśród nich ludzie różnych ras i różnych wyznań. Dziś profesorowie, biznesmeni, dziennikarze, lekarze i weterynarze, którzy Polskę traktują jak drugą ojczyznę. Rozmawiali o tym jak byli przyjęci 20 lat temu i jak dziś są postrzegani, co robić by inność była inspiracją nie zagrożeniem?
Spotkanie odbyło się na Łemkowszczyźnie w Wysowej w Gościnnej Chacie, ale też odwiedziliśmy cerkiew w Bielance i spotkaliśmy się z Julią Doszną, w skansenie Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej z jego twórcą, Teodorem Goczem. Grała SERENCZA z Gorlic.

W felietonie
Zamalować wstyd Krzysztofa Krzyżanowskiego z Krakowa o romskim projekcie Stowarzyszenia Willa Deciusza z Krakowa, a w felietonie Mikołaja Wawrzeniuka z Białegostoku Tam po majowej rosie, o wiosennym festiwalu folkloru organizwanym przez Doroteusza Fionika w Studziwodach, niedaleko Bielska Podlaskiego.

Emisja w sobotę 2 lipca o godzinie 12.45, powtórka w czwartek 7 lipca
Powrót do treści | Wróć do menu głównego