Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Podlascy Bialorusini trzy lata pozniej

programy 2005

Podlascy Białorusini trzy lata później

Politycy różnych ugrupowań deklarują zazwyczaj, że chcą pomagać Białorusinom w budowaniu demokracj w ich państwie. Czy więc robimy bcokolwiek, by polscy Białorusini mogli w pełni korzystać z demokracji, rozumianej jako poszanowanie praw mniejszości.
W reportażu odwiedzamy Białorusinów w Białymstoku i na Podlasiu. Próbowaliśmy dowiadywać się czy w ostatnich latach poprawiły się tam warunki umożliwiające im zachowanie narodowej tożsamości. Trzy lata temu w pierwszych Etnicznych Klimatach Brian Scott zaczynał nasz program powitaniem po białorusku na antenie Radia Racja, dziś nieistniejącego.
O kłopotach białoruskich mediów rozmawialiśmy z Eugeniuszem Wappą - obecnym redaktorem naczelnym Niwy , a niegdyś dyrektorem programowym Radio Racja i prof. Eugeniusz Mironowicz - były przewodniczący Rady Programowej Niwy.
O spojrzeniu młodych na warunki do zachowania tożsamości rozmawialiśmy ze studentami filologii białoruskiej Uniwersytetu Białostockiego, Ilona Karpiuk i działami Białoruskiego Związku Studentów, organizatorami odwiedzanego przez nas festiwalu Basowiszcza, z Michałem Stepaniukiem i członkami Związku Młodzieży Białoruskiej. Odwiedziliśmy jak przed trzema laty Doroteusza Fionika w Studziwodach w jego prywatnym skansenie. Znalazł dla nas czas również, ku naszej radości, białoruski pisarz z Krynek, nasz znajomy z poprzednich Etnicznych Klimatów, Sokrat Janowicz.

W felietonach: Krzysztofa Krzyżanowskiego z Krakowa o szkółce ormianskiej, a Jerzego Kaliny z Białegostoku o zespole Rada dance show propagującym kulturę romską, choć jego członkinie nie są Romkami.

Emisja 9 kwietnia 2005
Powrót do treści | Wróć do menu głównego