Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Mniejszosc wiekszoscia

programy 2007

Mniejszość wiekszością

Opowiadamy o Niemcach z Opolszczyzny poprzez dwójkę młodych ludzi i organizacje, którymi kierują. Są to: Sybilla Drumla szefowa Jugendforum Młodych oraz Piotr Koziol szef Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP.
Dowiadujemy się, jakie są warunki dla zachowania niemieckiej tożsamości młodych, poczuwających się do niej, ludzi. Ale też pokazujemy co oni sami robią aby zachować swój język i kulturę. Odwiedzimy miejscowości w których mniejszość niemiecka jest większością. Za radą Sybilli odwiedzimy Prószków, poznamy jego władze, młodzież w Gimnazjum i zespół Echo Prószkowa. Piotr zaprosi nas do rodzinnej wioski Stare Budkowice, w której większość stanowią Niemcy. Poznamy tam proboszcza ks.Waldemara Klose i sołtysa Zygmunta Hinka, posłuchamy chóru kościelnego.
Uczestniczymy w szkoleniu dla animatorów kultury organizowanym przez Jugendforum Młodych i porozmawiamy z jego uczestnikami, a także w Turawie w mityngu sportowo kulturalnym organizowanym między innymi przez Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP.

Emisja: 23 maja 2007
Powrót do treści | Wróć do menu głównego