Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Ludzie Borussi

programy 2004

Ludzie Borussi

W reportażu pokazaliśmy sylwetki osób twórców Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa Borussia z Olsztyna. Są to dr Robert Traba - historyk, prezes Wspólnoty i Kazimierz Brakoniecki - poeta, członek zarządu Wspólnoty, którzy w roku 1990 z fascynacji regionem Warmii i Mazur założyli to stowarzyszenie. Konfrontując ze sobą postawy naszych bohaterów wobec historii i współczesności Warmii i Mazur, pokazujemy jak zmieniała się idea tożsamości mieszkańców Warmii i Mazur w ostatnich kilkunastu latach.
Otwarte postawy wobec wielokuturowego dziedzictwa dawnych Prus Wschodnich oraz wobec Niemców, są szczególnie warte pokazania właśnie teraz, gdy wraca stary sposób mówienia w relacjach polsko-niemieckich, zwyciężają schematy mocno podszyte ideologią narodową.
Postawy twórców Borusii konfrontujemy z opiniami Mazura, pisarza Erwina Kruka, który z sympatią acz i krytycznie odnosi się do działalności Wspólnoty Kulturowej.
Wspólnota Kulturowa Borussia odebrała 7 listopada w Kolonii w Niemczech prestiżową nagrodę za działalność na rzecz Pokoju i Praw Człowieka im. Lwa Kopielewa, rosyjskiego dysydenta i pisarza, obrońcy praw człowieka .

A poza tym w magazynie Etnicznych Klimatów w felietonach z Białegostoku: Józefa Wierzby Podlasie - tatarska sesja o Tatarach krymskich poznających u nas tradycje Tatarów polskich, litewskich i białoruskich oraz Jerzego Kaliny Problemy białoruskiej NIWY. Białostocka prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie nieprawidłowości w wykorzystaniu dotacji z ministerstwa kultury przez wydawcę jedynej białoruskojęzycznej gazety w Polsce - Radę Programową Tygodnika Niwa.

Emisje: 6 i 10 listopada 2004
Powrót do treści | Wróć do menu głównego