Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Lemkowska watra na obczyznie

programy 2004

Łemkowska watra na obczyźnie

Od dwudziestu pięciu lat w Michałowie koło Legnicy odbywa się Łemkowska Watra na obczyźnie.
W tym roku 6 i 7 sierpnia gromadząc kilkanaście tysięcy Łemków zarówno tych, którzy żyją, wygnani podczas Akcji Wisła w 1947, na zachodzie Polski jak i tych, którzy wrócili z wygnania do siebie, do Łemkowszczyzny w Beskidy. W reportażu zastanowiamy się nad fenomenem Watry na obczyźnie oraz warunkami do zachowania tożsamości Łemków.
Rozmawiamy z twórcami Watry, twórcami jej artystycznego programu jak i młodymi w niej uczestniczącymi. W reportażurozmawiamy między innymi z Adamem Boczniewiczem, ks.Arturem Grabanem, Andrzejem Kopczą, Michałem Romaniakiem, Piotrem, Damianem i Sławomirem Trochanowskimi i uczestnikami Watry oraz słuchamy zespołów Drewutnia, Kiczera, Łastiłka, Łemkowyna, Okmel oraz Serencza.

Proponujemy także felieton z Podlasia o dylematach narodowych i religijnych młodego pokolenia Tatarów w Polsce. Kim się czują: Tatarami, Tatarami pochodzenia polskiego, Tatarami i muzułmanami czy Polakami wyznawcami islamu? Dyskutowali o tym uczestnicy obozu młodzieżowego w Bohonikach w województwie podlaskim. W reportażu z Małopolski zobaczylismy też, jak po ponad półwieczu we wsi i dawnych w cerkwiach znów zabrzmiała ruska modlitwa i pieśń. Na wiosnę, w Etnicznych Klimatach pokazaliśmy reportaż z pienińskich Jaworek i Szlachtowej. Gospodarujący tam w połemkowskich cerkwiach rzymsko katolicki proboszcz ks. Józef Włodarczyk stara się przywrócić im nie tylko dawny blask, ale przede wszystkim pracuje na rzecz wzajemnego pojednania Polaków z Łemkami. Ostatnio do tych działań dołączyli także greckokatoliccy Rusnacy z leżącej za słowacką granicą Litmanową . Ze śpiewem, modlitwą i chorągwiami wybrali się w pielgrzymkę do Jaworek na uroczystość dawnego łemkowskiego odpustu - kermeszu.

Emisja: 4 września 2004
Powrót do treści | Wróć do menu głównego