Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Kaszubski pejzaz radiowy

programy 2004

Kaszubski pejzaż radiowy

W reportażu zobaczyliśmy życie codzienne Kaszub - tak jak je relacjonują dziennikarze kaszubsko-języcznych audycji w Radio Gdańsk. Każdego dnia rano mieszkańców Kaszub budzi Klëka - audycja w Radio Gdańsk. W eter idą informacje o dopłatach dla rolników, o problemach rybaków z okresami ochronnymi i ograniczeniami połowu ryb, a także serwis kulturalny, kaszubskie słuchowisko radiowe i kaszubska muzyka - po prostu zwyczajne codzienne życie.
Klëka jest pierwszą w Polsce codzienną audycją radiową, w radio publicznym, prowadzoną w języku mniejszości. Realizują ja młodzi Kaszubi. Ekipa Etnicznych Klimatów towarzyszyła radiowcom przy realizacji audycji, odwiedzamy kaszubskich samorządowców, rybaków, chór i zespóły muzyczne oraz teatr amatorski. Obserwujemy jak tworzy się radiowy pejzaż Kaszub w terenie i w studio, codzienną pracę Leszeka Szmidtke - dziennikarza Radia Gdańsk.
Pokazanie pracy kaszubskich radiowców stało się okazją do dyskusji o roli mediów w budowaniu tożsamości etnicznej.
W reportażu udział wzięli Irena Klaman, Ludwika Wesserling - członkinie Klubu Haftu przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorski w Wejherowie, Andrzedj Hewelt - szyper kutra, Józef Reszke - starosta Powiatu Wejherowskiego, Maria Krośnicka - reżyser Teatru w Luzinie, Mieczysław Bystroń - nauczyciel gimnazjum, Zbigniew Jankowski - aktor, Tomasz Fopke - poeta, konsultant językowy słuchowiska, Tomasz Krakowski - prezes Radia Gdańsk, Jacek Puchalski - realizator dźwięku, Dominik Sowa - dziennikarz Radia Gdańsk, TEATR i CHÓR Z LUZINA, KUTIN z solistką Agnieszką Bradte oraz w dźwięku KOMPANIJO WADZEBOKÓW.

W felietonie Krzysztofa Krzyżanowskiego o spotkaniu polskich Kurdów w Krakowie, a felietonie Józefa Wierzby z TVP 3 Białystok o spotkaniu modlitewnym muzułmanów i chrześcijan w Kruszynianach.

Emisja: 26 czerwca 2004
Powrót do treści | Wróć do menu głównego