Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Droga do siebie

programy 2007

Droga do siebie

Na północ od Lubaczowa a na wschód od Tomaszowa Lubelskiego, przy granicy z Ukrainą, leżą miejscowości o dramatycznej przeszłości. To Werchrata, Korczmin i okoliczne wioski. Niegdyś zamieszkałe w większości przez Ukraińców, tuż po wojnie wysiedlanych na Ukrainę, a później podczas Akcji Wisła do północnej Polski. W święto wniebowstąpienia Matki Boskiej byli mieszkańcy z różnych miejsc - w Polsce, na Ukrainie i na świecie - wracają do swoich wsi.
Z Werchraty pojechaliśmy do Korczmina, podzielonego granicą od 51 roku, aby uczestniczyć w czwartych już Dniach Dobrosąsiedztwa, odbywających się z inspiracji proboszcza parafii greckokatolickiej w Lublinie księdza Stefana Batrucha.
Tu, idąc w procesji od odbudowanej cerkwi, przez specjalnie otwartą tego dnia granicę, do świętej figury i źródełka, Polacy i Ukraińcy przebywają nie tylko drogę do swej przeszłości ale też drogę do siebie nawzajem.

W reportażu udział wzęli: Robert Zawisza – historyk wojskowości, dr Wnuk Rafał i Mariusz Zajączkowski - Biuro Edukacji Publicznej IPN Lublin, Michalina Pawluk z Werchraty, Teodor Paluszek z Elbląga i ORKIESTRA ŁEM, Lublin.

Emisja: 22 września 2007, godz. 13.00
Powrót do treści | Wróć do menu głównego