Etniczne klimaty


Idź do treści

Menu główne:


Bardziej Niemiec niz Polak

programy 2004

Bardziej Niemiec, niz Polak

Górny Śląsk zawsze był barwną wielokulturową mozaiką. Obok Polaków i Niemców zamieszkiwali go Czesi, Morawianie, Austryjacy i Żydzi. Po drugiej wojnie światowej Polacy stali się tam zdecydowaną większością.
Władze zadecydwały, że to co Niemieckie a nawet Śląskie miało zniknąć. Tak się jednak nie stało. Od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku mniejszość niemiecka na Górnym Śląsku odradza się. Reportaż prezentuje poglądy i postawy starszych już liderów społeczności niemieckiej i młodych, odkrywających swą tożsamość, od których zależy przyszłość tej społeczności.
Odwiedziliśmy Racibórz - przy okazji Dni Josepha von Eichendorffa - poety romantycznego tam urodzonego, Gliwice i Katowice. W reportażu udział wzięli: Oskar Duk z Raciborza, przew. Towarzystwa Społeczno-kulturalnego Niemców woj. Śląskiego, Ditmar Brehmer, przew. Niemieckiej Wspólnoty Porozumienie i Przyszłość z Katowic, Blasius Hanczuch z Bieńkowic, Towarzystwo Społeczno-kulturalne Niemców.
A ze Związku Młodzieży Niemieckiej RP: Marcin Lipa, przewodniczący, Janusz Dariusz Bonkz Piekary Śląskich oraz Mirosław Mrozek z Pszowa. Oraz z Raciborza: Anna Kosińska-Łuckiewicz - redaktor niemieckiej redakcji
radiowej, Celina Jarmuła - nauczycielka i Alfred Malcherczyk - cukiernik.
A wystąpiły zespoły: Schonwalder Trachtenchores i Schonwalder Trachtengruppe ze Zbrosławice oraz Chór dziecięcy im. J. von Eichendorff. Wiersze recytowali: Anna Kozielska, Sandra Nikiel i Waldemar Kubik.

A poza tym w magazynie Etnicznych Klimatów ostatnie relacje z wakacyjnych spotkań mniejszości narodowych, w felietonach Katarzyny Kotuli o Dniach Kultury Romskiej w Krakowie a Mikołaja Wawrzeniuka z Białegostoku o Białoruskich Stanicach Młodzieżowych.
Powrót do treści | Wróć do menu głównego